POZNAJEMY ŚWIAT PRZEZ DOŚWIADCZENIA I EKSPERYMENTY

Wiek przedszkolny charakteryzuje naturalna chęć poznawania świata. Dzieci już od najmłodszych lat są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się poprzez działanie, zbierają swoje doświadczenia zaspakajając tym samym zainteresowanie otaczającą rzeczywistością. Jednym ze sposobów zaspokojenia ciekawości dzieci są zabawy badawcze i eksperymenty. Przyczyniają się one do wszechstronnego rozwoju dziecka.

Przedszkolaki ze Skibniewa wykonują wiele doświadczeń i eksperymentów wzbogacających ich wiedzę i dostarczających im wiele pozytywnych emocji.

Dzieci obserwowały już wyrównywanie się poziomu wody w naczyniach połączonych i mieszanie się barw, zachwycały się efektem parowania słonej wody i sprawdzały, dlaczego zimą ulice posypuje się solą? Dzięki zabawom badawczym przedszkolaki wiedzą: kiedy woda zmienia stan skupienia, jak powstaje szron, dlaczego świeczka pod szklanką gaśnie i jak działa magnes.
Okres zimy dzieci wykorzystały do przeprowadzenia różnych doświadczeń wymagających niskich temperatur. Zbadały, co dzieje się z bańkami mydlanymi w czasie mrozu. Sprawdziły, czy zimą wyschnie na dworze pranie. Obserwowały, jak z wrzątku powstaje śnieg.

Ta fizyka i chemia na poziomie edukacji przedszkolnej jest dla dzieci fascynująca, ma w sobie coś z bajki i czarów, pozwala im odkrywać tajemnice substancji i przedmiotów z którymi mają do czynienia na co dzień.